دانستنی های میوه ایی

ترفندهای طلایی برای تازه نگه داشتن میوه و سبزیجات

  • 6331. لیمو - اجتناب از نصف کردن :
اگر فقط یک مقدار کم لیمو برای نوشیدنی یا دستور غذایی خود دارید ، یک ناحیه از لیمو را با یک چنگال یا چاقو برش بدهید به این ترتیب شما می توانید بدون نیاز به خشک کردن کل لیمو، چیزی را که نیاز دارید استفاده کنید.

2. کاهو - نگهداری با حوله کاغذی :
کاهوی زیادی برای سالاد خود آماده کرده اید؟ برگهای باقی مانده را در یک کاسه قرار دهید و یک حوله کاغذی را دور آن قرار دهید، سپس با بسته بندی پلاستیکی مهر و موم کنید. دستمال رطوبت را جذب می کند، این چیزی است که برگ های کاهو را خاکستری و قهوه ای رنگ می کند ؛ حوله را هنگام خیس شدن جایگزین کنی، و یا بر روی برگ های کاهو نمک بپاشید ، که این روش باعث می شود تا رطوبت بیشتری از کاهو گرفته شود.

3. سیب زمینی - نگهداری با سیب :
سبب تولید گاز اتیلن می شود که می تواند به مدت بیش از هشت هفته سیب زمینی شما را به صورت تازه نگه دارد با آن جوانه های مزاحم که بعد از چند هفته روی سیب زمینی ظاهر میشوند، خداحافظی کنید.

4. هویج - نگهداری با آب :
برای اجتناب از اینکه ظاهر هویج خشک شده به نظر نرسد ، برگ هویج را از آن جدا کنید(برگ ها می توانند مواد مغذی را از ریشه ها بیرون بکشند).هویج به رطوبت نیاز دارد، بنابراین آنها را در یک ظرف پر از آب قرار دهید، و با بسته بندی پلاستیکی مهر و موم کنید، و در یخچال و فریزر نگهداری کنید یا قبل از قرار دادن در یخچال آنها را در بسته بندی حبابی قرار دهید:اگر نمیخواهید آن ها را در آب خیس نگه دارید، کافیست رطوبت لازم را به هویج برسانید.
  

5. آووکادو - شستشو با لیمو :
آووکادو حاوی آنزیم هایی است که وقتی در معرض اکسیژن قرار می گیرند، رنگدانه های قهوه ای ایجاد می شود، به همین دلیل است که ظاهر آواکادو به ندرت پس از ذخیره شدن آن در یخچال، ناخوشایند به نظر میرسد. برای جلوگیری از این، آن را با آب لیمو یا لیمو شستشو دهید اسید سیتریک ،حداقل یک روز به جلوگیری از قهوه ای شدن میوه کمک می کند. شما همچنین می توانید برش های آووکادو را با قطعات بزرگ پیاز ذخیره کنید ، همان گازهایی که چشم شما را می سوزاند، وقتی یک پیاز را در کنار آواکادو قرار میدهید، از اکسیداسیون شدن میوه جلوگیری می کند. تا زمانی که پیاز فقط پوست آواکادو را لمس کند، طعم آن را تغییر نخواهد داد.

6. توت ها - با سرکه شستشو دهید:
قبل از اینکه آنها را در یخچال نگه دارید، توت فرنگی، تمشک و انواع توت ها را با ترکیبی از سرکه و آب بشویید . این روش ضد عفونی ، می تواند طول عمر توت ها را به مدت چند هفته افزایش دهد سپس با آب بشوئید و کاملا خشک کنید.

7. پیاز -بسته بندی در جوراب شلواری :
به نظر عجیب و غریب است، اما با این روش هوا به اندازه کافی به پیاز میرسد و موجب میشود که تازه تر باقی بماند به سادگی پیاز را در نایلون بگذارید، و بین هر پیاز را گره بزنید البته حتما از یک جفت جوراب شلواری جدید و نو استفاده کنید.

8. سیب - نگهداری تکه های آن در آب شور :
سیب های بریده شده یک غذای مناسب به عنوان میان وعده یا سالاد هستند، اما لکه های قهوه ای جذاب نیستند ؛ برش های باقی مانده را در یک کاسه آب نمکی سرد ،برای جلوگیری از اکسیداسیون قرار دهید (اما نه بیشتر از ½ قاشق چای خوری نمک به ازای هر لیتر آب، در غیر این صورت طعم میوه تغییر میکند). بعد از پنج دقیقه، برش های خود را خشک کرده و در یک کیسه پلاستیکی قرار داده و آن را در یخچال ذخیره کنید.

9. کرفس - بسته بندی در فویل آلومینیومی :
بر خلاف یک کیسه پلاستیکی، فویل اجازه می دهدگاز اتیلن خارج شود هنگامی که اتیلن در یک کیسه پلاستیکی به دام افتاده باشد، باعث می شود که رطوبت و فساد سریعتر رخ دهد.
 
چند راز خانه داری دیگر برای نگهداری میوه و سبزیجات
- برای تازه ماندن قارچ توصیه می شود که آن را به جای کیسه پلاستیکی در پاکت های کاغذی قرار دهید.
- سبزی های برگ سبزی مانند اسفناج را در کیسه ای پلاستیکی و در سردترین نقطه یخچال بگذارید تا حداقل به مدت 10 روز به صورت تازه باقی بمانند.
- سبزیجاتی مانند بادمجان و کدو را نیز در یخچال یا داخل ظرف دربسته ای در محیطی خنک نگهداری کنید.
- به هیچ وجه سبزیجات را در محله ذخیره سازی نشویید زیرا با این کار رطوبت کافی را برای رشد باکتری ها فراهم خواهید کرد بنابراین چه بهتر که آنها را درست قبل از مصرف شستشو دهید.
- سبزیجاتی مانند انواع کلم ها از کلم بروکلی گرفته تا گل کلم را نشسته در یخچال قرار دهید و قبل از هربار مصرف آنها را بشویید.

موردی که حتما اکثر شما می دانید :
- سیب های رسیده را از سایر میوه های تازه جدا کنید زیرا سیب های رسیده از خود، گاز اتیلن متصاعد می کنند که می تواند به سرعت بر سایر میوه ها تاثیرگذار باشد.
- برای تازه ماندن پیاز ، سیر، موسیر و سیب زمینی هرگز آنها را در یخچال نگذارید. بلکه آنها را در محیطی خنک، تاریک و خشک قرار دهید.
- میوه هایی مانند انواع توت و آلبالو را بهترا ست در پایین ترین قسمت یخچال جای دهید اما میوه های بزرگی مانند گلابی ، موز، پرتقال و هلو را می توان در دمای اتاق (البته دور از نور خورشید و گرما) نگهداری کرد.

منبع : نمناک

نظرات کاربران

نظر خود را بنویسید